Montessori Eğitim Programı

Montessori Eğitim Programı

Montessori programı öz güven, insiyatif, ne istediğini bilme ve uygulama, bağımsızlık, konsantrasyon, düzenlilik, yardımlaşma ve başkalarına karşı saygıyı yerleştirme ve geliştirme üzerine hazırlanmıştır.

Dr.Montessori bir insanın başka bir insan tarafından eğitilebileceğine inanmamaktadır. Birey bu işi ancak kendisi yapabilir. Gerçek bir eğitim verilen sınıfta geçirdiği uzun saatlerden sonra da öğrenmeye devam eder çünkü birey doğal bir merak ve öğrenme arzusuyla motive edilmiştir.

montessori2

Bu yüzden Dr.Montessori, 2,5 – 6 yaş çocuğuna verilecek eğitimin çocuğun beynini direkt olarak bilgi ile doldurmak yerine, çocuğun doğasında var olan öğrenme isteğini gerçekleştirecek bir programa yönelik bir eğitim olduğunu belirtmiştir.

Montessori sınıflarında yukarıda amaçlara İki türlü ulaşılır; birinci olarak zorlama yerine çocuğun öğrenme zevkini kendisinin yaşaması, ikinci olarak da çocuğun öğrenme mekanizmasını mükemmelleştirmeye yardımcı olmak.

Yetişkinler için sıradan olan bulaşık yıkama, sebze doğrama, ayakkabı cilalama gibi olaylar küçük çocukların gözünde yapılabilecek önemli görevler arasındadır.

montessori

Taklit etmek küçük bir çocuğun içindeki en önemli ve kuvvetli dürtülerden biridir. Bu alanda çocukların konsantrasyon ve koordinasyonlarını arttırmak için sınıf içi çalışmaları bu aktiviteleri çocuğa sağlar. Bu çalışmaları gerçekleştirirken çocuklar bir işlemin tamamlanması için gereken sırayı takip ederler ve detaylara da önem vermeyi öğrenirler.

Sonuç olarak bir aktiviteden diğerine geçmeden önce, çocuklar çalışmalarını bitirip, kullandıkları materyalleri yerine koyarak iyi bir çalışma disiplinine sahip olurlar.