Drama

Drama

Drama bir amaç ya da araç olarak kullanılabilir. Dramanın amaç olması, dramayı drama ile öğretmek anlamına gelir. Bunda amaç çocuğun kişilik gelişimine yardımcı olmak, dramadan haz almayı sağlamak, iletişime yardımcı olmaktır. Dramanın araç olarak kullanılması, herhangi bir konunun drama yöntemiyle öğretilmesidir. Dramanın amaç ya da araç olarak kullanılmasını ise birbirinden ayırmak mümkün değildir. Sonuçta bir konunun drama yöntemiyle anlatılmasında da bir drama süreci vardır. Yaşanan bu drama süreci de doğal olarak yine bireyin kişilik gelişimine, drama dan haz almasına, iletişim becerilerinin gelişimine etki etmektedir.

Kurumumuzda bulunan kostüm odamız ve burada ki 700’e yakın kostüm drama derslerinde etkin olarak kullanılmaktadır.

drama

Örneğin ; Çocuğunuz ile ilgili bir problem var tırnak yeme alışkanlığı, kötü bir laf, kötü bir davranış vs. bunu biz tespit ettiğimizde, siz bunu bize bildirdiğinizde veya iletişim defterlerimize yazdığınızda sınıf içinde bunla ilgili bir drama yazılır. Problemi olan çocuğumuz haberi olmadan bu drama da başrolde oynatılır. Kostüm odamızdan istediği kostümü seçer mesela aslan olmak istedi. Drama “tırnağını yiyen aslan “olarak yazılır ve tüm sınıf arkadaşları aslana uygun kostümler giyerler. 15-20 dakikalık bir drama oynanır ve çocuk tırnak yemenin zararlarını, sonucunda neler olabileceğini kendisi anlatır. Sonuç çok olumludur. Ne siz onu bize şikayet edersiniz, ne de biz ona bir uyarı getiririz. Çünkü siz bize şikayet ettiğinizde size tepki gösterir, biz yapma dedikçe daha fala yapmaya devam eder.

Drama dersinde olduğu gibi diğer derslerde de çocuklarımıza her şey oyunlarla verilmekte teknoloji ile desteklenmektedir.