Halk Oyunları

Halk Oyunları

Aydınlık bir toplum için, çağdaş, özgüvene sahip, yaratıcı ve sağlıklı olarak yetiştirilmiş bireylerin varlığına ihtiyaç vardır. Çocuklarımızın sosyal ve kişisel gelişimini olumlu yönde etkileyecek sosyal ortamlarda bulunup büyüyebilmesini sağlayacak koşulların hazırlanması gerekmektedir.

Halk Oyunları eğitimi alan bir çocuk daha zarif, sağlam, sağlıklı bir vücuda sahip olur. Egzersizler sayesinde kazanılan esneklik, sağlamlık, zarafetin yanı sıra çocuğun sosyalleşmesini sağlar ve kendine güvenini arttırır.

halkoyunlari2

Kız ve erkek öğrencilerimizin el ele, omuz omuza dizilerek oluşturduğu oyun halkasında; arkadaşlarından komut almaya, birlikte adım atmaya, başarıya ortak çabalarla gitmeye, zorlukları ortaklaşa göğüslemeye çalışmak, bir topluluk halinde yaşamak zorunda olan kişiye, bunun gereklerini farkında olmadan, sezdirmeden öğretir.

Müzik ve dans sayesinde kendini ifade edebilme yeteneği kazanan çocuk çevresi ile daha başarılı iletişim kurar.

Halk oyunları öğrencilere topluluk karşısında sıkılmadan, rahatça hareket etme yeteneği de sağlar. Çoklukla çekingen, içe dönük, bir topluluk karşısına çıkamayan çocuklar, halk oyunları içerisinde eğitildikleri takdirde bu türlü olumsuz davranışları üzerlerinden atmakta, sosyal topluluklara giren, girişken etkin birer kişi olmaktadırlar. Birlikte ya da tek başına oynanan oyun, kişiye güzel ve yararlı bir iş yapmanın gurur ve güvenini vererek kişiliği olumlu yönde etkilemektedir.

halkoyunlari3-630x471

Sarmaşık Kreş ve Çocuk Evi’nde yapılan Halk Oyunları derslerinin amacı, çocukların küçük ve büyük kaslarının gelişimini desteklemenin yanı sıra, çocukların estetik sezgi becerileri ve ritmik duygularını desteklemek, ritim ve müzik duygusunu bedensel hareketlerle kazandırmak ve kendi kültürümüzün bir parçasını sevdirerek öğretmektir.